W_Quad_Results

Licensed to Just in Time Racing - Contractor License      HY-TEK's Meet Manager
               Stony Brook University Spring Opener - 3/29/2014                
                       Stony Brook University, New York                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Kate Pouder               JR Stony Brook          2:18.00    2:17.81   1 
  2 Caitlin Abelseth          JR Providence           2:16.00    2:19.56   1 
  3 Danielle Cornell          JR Stony Brook          2:18.00    2:22.12   1 
  4 Orna Murray               SO Stony Brook          2:24.00    2:27.48   1 
  5 Annmarie Tuxbury          SO Bryant               2:18.00    2:29.27   1 
  6 Lauren Bossi              FR Hartford             2:38.51    2:31.89   2 
  7 Kimberly Decarr           FR Stony Brook          2:28.37    2:32.26   2 
  8 Rachel Brown              FR Hartford             2:40.00    2:32.68   2 
  9 Aleixa Diaz               SO Hartford             2:30.22    2:35.93   2 
 10 Molly McCann              SR Providence           2:25.00    2:37.43   2 
 11 Lauren Lamothe            SO Hartford             2:41.25    2:41.88   2 
 12 Samantha Makin            SO Hartford             2:42.00    2:56.70   2 
 13 Jessica Dorrough          SO Hartford             2:50.00    2:59.47   2 
 
Event 3  Women 400 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Opeyemi Osuntuyi          SO Hartford             1:09.60    1:12.18   2 
  2 Rebecca Nunez             FR Bryant                          1:12.31   1 
  3 Kelsey Dermody            JR Providence           1:10.50    1:13.55   2 
  4 Allesandra Foresti        SO Providence           1:12.00    1:14.31   1 
  5 Rebecca Cheatham          SR Hartford             1:08.64    1:14.40   2 
  6 Maria Pantazelos          SR Providence           1:11.50    1:18.67   2 
  7 Meagan Bell               FR Stony Brook                     1:20.56   1 
 
Event 5  Women 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Shi-Anne Humes            FR Stony Brook            12.20      12.49   NWI  2 
  2 Kafesha Thomas            SO Hartford               12.76      12.98   NWI  2 
  3 Kristen Hayes             SO Bryant                 13.42      12.99   NWI  1 
  4 Daneen Small              SO Stony Brook            13.20      13.08   NWI  1 
  5 Tulie Finley-Moise        FR Hartford               13.06      13.18   NWI  2 
  6 Brianna Abbott            FR Providence             12.80      13.56   NWI  2 
  7 Aika Aluc                 SO Hartford               13.03      13.61   NWI  2 
  8 Megan Liu                 SO Stony Brook            13.20      13.63   NWI  1 
  9 Jasmine Bryant            JR Bryant                 13.20      13.92   NWI  2 
 10 Allyson Laporte           SO Stony Brook                       14.17   NWI  1 
 11 Rebecca Goulet-Martel     FR Bryant                 14.00      14.71   NWI  1 
 12 Jocelyn Davies            SO Bryant                 14.75      14.85   NWI  1 
 
Event 7  Women 1500 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Elizabeth Caldwell        FR Stony Brook          4:36.00    4:48.37   2 
  2 Devyn Pryor               JR Providence           4:39.40    4:49.53   2 
  3 Anne Areias               SR La Salle             4:55.00    4:53.28   2 
  4 Martha Reynolds           SR Bryant               4:38.27    4:55.78   2 
  5 Elizabeth DeVivo          SR Providence           4:45.00    4:56.38   2 
  6 Robin Lynn                SR Stony Brook          4:50.00    4:56.96   2 
  7 Samantha Crisafulli       JR Hartford             4:54.16    4:57.08   2 
  8 Bryanna Allison           FR Providence           4:34.00    4:59.59   2 
  9 Molly Persky              FR Stony Brook          5:10.00    5:01.29   1 
 10 Caile Kohlbrenner         JR Providence           4:42.00    5:01.85   2 
 11 Brooke Tomasetti          JR Bryant                          5:02.41   1 
 12 Katelyn Sischo            SO Providence           4:41.66    5:02.70   2 
 13 Brittany Sarza            SO Bryant                          5:08.44   1 
 14 Sarah Hammond             FR Providence           4:55.00    5:10.79   2 
 15 Raven Dorsey              SO Stony Brook          5:10.00    5:11.16   1 
 16 Julie Solimine            JR Providence           4:55.00    5:11.97   2 
 17 Staci Rezendes            SO Bryant                          5:12.76   1 
 18 Molly Mickle              JR La Salle             4:58.50    5:16.38   1 
 19 Erin Svensen              SO Bryant                          5:17.03   1 
 20 Mikela Freeman            FR Hartford             5:05.22    5:18.99   1 
 21 Samantha Hock             FR Hartford             5:10.22    5:23.67   1 
 22 Megan Cooney              FR Stony Brook          5:05.00    5:24.85   1 
 23 Haley Rice                JR Hartford             5:20.00    5:26.42   1 
 24 Georgette Price           FR Hartford             5:15.00    5:37.68   1 
 
Event 9  Women 300 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Kristen Hayes             SO Bryant                 43.09      41.52   3 
  2 Tiffany Harrison          JR Hartford               40.65      41.58   3 
  3 Cali Peffer               SO Stony Brook            42.00      42.39   3 
  4 Caroline Callaghan        JR Providence             42.80      43.79   3 
  5 Nicole Dempsey            SO Bryant                 43.10      44.28   3 
  6 Lauren Basile             SO Providence             42.50      44.32   3 
  7 Chelsea Harris            SR La Salle               43.89      44.33   3 
  8 Opeyemi Osuntuyi          SO Hartford               44.80      45.07   2 
  9 Merrica Modeste           JR Hartford               45.29      45.17   2 
 10 Meredith Daly             SR Providence             44.00      46.09   2 
 11 Rochelle Harrison         SR La Salle               47.99      46.51   1 
 12 Rebecca Nunez             FR Bryant                            46.76   1 
 13 Megan Fiedler             FR Stony Brook            45.00      46.83   2 
 14 Angelica Kartsounis       FR Providence             44.50      49.05   2 
 15 Christa Strycharz         JR La Salle                          49.72   1 
 16 Rebecca Goulet-Martel     FR Bryant                 45.00      50.42   2 
 17 Kirra Meertens            SO La Salle               48.00      50.75   1 
 18 Jocelyn Davies            SO Bryant                            51.06   1 
 
Event 11  Women 2000 Meter Steeplechase
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Keelin Hollowood          FR Providence           6:50.00    7:17.63  
 
Event 13  Women 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Christina Melian          SO Stony Brook          9:37.59   10:01.73  
  2 Olivia Ritchie            FR Stony Brook          9:55.00   10:12.77  
  3 Lauren Mullins            SO Providence           9:51.48   10:13.33  
  4 Kathleen McCurdy          SO Stony Brook         10:20.00   10:25.95  
  5 Anne Areias               SR La Salle            10:10.00   10:28.01  
  6 Tara Peck                 SO Stony Brook         10:21.00   10:33.35  
  7 Jennifer Flores           SR Hartford            10:40.50   10:40.53  
  8 Katie Boligitz            SO La Salle            11:05.00   11:20.97  
  9 Catherine Carey           SR Hartford            11:30.00   12:22.38  
 
Event 15  Women 4x800 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 La Salle  'A'                                     9:30.00   10:03.82  
     1) Kate Conville SO                2) Sara Dever FR                  
     3) Shannon Dwyer SO                4) Chelsea Harris SR              
  2 Bryant  'A'                                                 10:08.14  
     1) Martha Reynolds SR              2) Annmarie Tuxbury SO            
     3) Brooke Tomasetti JR             4) Emily McNeil FR                
  3 La Salle  'B'                                     9:36.00   10:39.22  
     1) Rebecca Scardelletti SO         2) Kaylie McNally SO              
     3) Ines Simoes JR                  4) Alexandra Guntle JR            
  4 Hartford  'A'                                     9:30.00   11:29.27  
     1) Samantha Crisafulli JR          2) Aleixa Diaz SO                 
     3) Jennifer Flores SR              4) Mikela Freeman FR              
 
Event 19  Women Hammer Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Katelyn Kelleher          SR Bryant                38.00m     42.25m     138-07 
  2 Samantha Puckett          SO Bryant                38.00m     37.30m     122-04 
  3 Jonee Harrison            FR Bryant                           35.75m     117-03 
 
Event 21  Women Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Allyson Laporte           SO Stony Brook           10.41m     10.32m   33-10.25 
  2 Jonee Harrison            FR Bryant                10.00m     10.21m   33-06.00 
  3 Katelyn Kelleher          SR Bryant                10.00m      9.75m   32-00.00 
  4 Samantha Puckett          SO Bryant                 9.50m      9.65m   31-08.00 
  5 Lauren Bossi              FR Hartford                          8.22m   26-11.75 
  6 Maggie Fuller             SO Hartford               7.39m      6.93m   22-09.00 
 
Event 23  Women Discus Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Katelyn Kelleher          SR Bryant                34.00m     31.52m     103-05 
  2 Jonee Harrison            FR Bryant                           29.12m      95-06 
  3 Samantha Puckett          SO Bryant                30.00m     27.50m      90-03 
 
Event 25  Women Javelin Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Brittany Spoto            FR Stony Brook                      35.24m     115-07 
  2 Megan Bromley             SR Stony Brook           34.04m     34.70m     113-10 
  3 Katherine Dustin          JR Bryant                25.00m     29.31m      96-02 
  4 Maria Pantazelos          SR Providence            30.00m     19.24m      63-01 
  5 Maggie Fuller             SO Hartford                         13.38m      43-11 
 
Event 27  Women Long Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Shanice Johnson           SR La Salle               5.75m      5.17m   NWI  16-11.50 
  2 Megan Liu                 SO Stony Brook            5.07m      4.93m   NWI  16-02.25 
  3 Nicole Dempsey            SO Bryant                 5.02m      4.56m   NWI  14-11.50 
  3 Rebecca Cheatham          SR Hartford               4.68m      4.56m   NWI  14-11.50 
  5 Allyson Laporte           SO Stony Brook            4.31m      4.43m   NWI  14-06.50 
  6 Savannah Brown            FR Hartford               4.44m      4.19m   NWI  13-09.00 
  7 Lauren Basile             SO Providence             4.85m      4.18m   NWI  13-08.75 
  8 Jasmine Bryant            JR Bryant                 5.00m      4.16m   NWI  13-07.75 
  9 Maggie Fuller             SO Hartford               4.25m      4.13m   NWI  13-06.75 
 10 Kelsey Dermody            JR Providence             4.90m      3.95m   NWI  12-11.50 
 11 Lauren Bossi              FR Hartford                          3.86m   NWI  12-08.00 
 12 Meredith Daly             SR Providence             4.80m      3.78m   NWI  12-05.00 
 13 Brianna Abbott            FR Providence             4.85m      3.69m   NWI  12-01.25 
 
Event 31  Women High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
 -- Savannah Brown            FR Hartford               1.53m         NH            
 -- Karolina Blaszcynska      SO Stony Brook            1.40m         NH            
 -- Tulie Finley-Moise        FR Hartford               1.43m         NH